Publikováno: 18.09.2022
V článku je popsáno pojítko mezi metodami šamanismu a psychosomatiky.
Nerad bych působil příliš fatalisticky, ale to současné nahromadění strachu, agrese a frustrace (mnohdy je patrné i z příspěvků a diskusí na facebooku), odpojení od přírodních zákonů, neuznávání názory druhých, dominance ega a snaha ovládat druhé, pravděpodobně velmi rychle spěje ke svému vrcholu, resp. tento civilizační systém spěje ke svému kolapsu a nutně bude muset nastoupit úplně jiný. Zatím vše nasvědčuje tomu, že ten stávající není reformovatelný.
Pokud budeme mít štěstí, tak tato změna proběhne mírně, nicméně ať proběhne jakkoliv, rozhodující roli bude s největší pravděpodobností hrát velikost množiny vědomých lidí, potažmo míra vzestoupení kolektivního vědomí.
Co je to vzestup vědomí? Kdo je to vědomý člověk? Zkusil bych předložit několik formulací, které se mi podařilo porůznu pochytat:
Vzestup kolektivního vědomí lze pak chápat jako schopnost kolektivně tvořit přirozený civilizační řád, kde je vše v souladu a v rovnováze.
Nicméně v této situaci je nezbytné, aby se každý zaměřil sám na sebe. Pokud se budeme zaměřovat na své okolí, zmůžeme pramálo. Většina z nás má staré a nežádoucí emoční kódy uložené v hlubokém nevědomí. Bohužel podvědomě ovlivňují naše jednání a způsob našeho žití. A to se samozřejmě projektuje i do kolektivní vědomí.
Šamani léčili především pomocí návratu k zážitkům uloženým v hlubokém nevědomí, mnohdy pomocí halucinogenních drog. Aktivita léčeného spočívala v tom, že trpěl jejich působením, nicméně viděl, pochopil, prozřel.
Psychosomatika v určitém pojetí v našich podmínkách v případě nutnosti získává informace z hlubokého nevědomí např. pomocí hypnózy, telekineze, jasnozření, akášickými vhledy, pomocí astrologických sofistikovaných horoskopů apod.
V tomto ohledu psychosomatická terapie vyžaduje velkou aktivitu léčeného. Terapeut (šaman) tento proces moderuje, navádí léčeného, který musí spolupracovat, pochopit své emoční nastavení a změnit se. Následně pak řízeně uvolnit své nežádoucí emoce.
Pokud máme něco změnit, tak nelze v těchto záležitostech prokrastinovat (odkládat).